• بنر شماره دو

خلاصه نظریات و فعالیت های استاد رسول حیدری به زبان خودشان:

این دوره های آموزشی، کلاس ها و همایش ها منزلگاهی است که در آن سلامت، ســـعادت و سرور به رایگان عرضه می شود. ما خادمان این عرصه می خواهیم شما مشتاقان سلامت را بر سفره طبیعت بنشانیم و با طعامی از مائده های الهی و شرابی از میخانه عشق و رحــمت سیراب کنیم. خورانمت می جان تا دگر تو غم نخوری اینجا فضا همیشه سبز، خرم، شاد و جهانی است. بدون محدودیت های مرزی، قومی، قبیله ای، فرقه ای و... درد و رنج جهانی است و راه حل رهایی از بیماری ها نیز باید جهان شمول باشد. هر کس که به دنبال هوا و هوس نیست و قوت و غذای خود را پــــاک و با تلاش درست به دست می آورد و می خواهد با آگاهی و تعادل مصرف کند و نیز شاد و خوشـــحال است از آنچه به دست آورده است، ما از او دعوت می کنیم بدین سوی بیاید و سلامت بیشتری تجربه کند. ما سلام می کنیم به تمام ساکنان جهان، سلام بر شما، هر که هستیددختر یا پسر، زن یا مرد، شرقی یا غربی، مسلمان یا غیر مسلمان. ما خادمان این منزلگاه به همه ساکنان زمین، سلامی پر مهر می فرستیم و به همه مشتاقان پر مهر، خوش آمد می گوییم. ارتقای سطح سلامت در جهان و رسیدن به سعادت و خوشبختی، صلح و هماهنگی، محور اصلی هدف ماست. سلامت یعنی تعادل در هشت خوراک:
1- خوراک پنداری
2- خوراک دیداری
3- خوراک شنیداری
4- خوراک بویایی
5- خوراک گفتاری
6- خوراک لمس
7- خوراک انس
8- خوردنی و آشامیدنی
که از عشق به پندار پاک، گفتار پاک و کردار پاک نشأت می گیرد. ما بر این باوریم که هر چه جامعه بیشتر به سوی بهره گــــــیری از سلامت پیش برود، بیماری، فساد، جنگ، تباهی، جرم و جنایت در جهان کم می شود و نیز باور داریم کسانی که رسیدن به سعادت، سلامت و سادگی را محور اصلی زندگی قرار می دهند، نه تنها از لذات واقعی جسمانی چون خوردن، آشامیدن، خوابیدن، تفریح و... محـــروم نمی شوند، بلکه تنها این گروهند که به تمام، کمال لذت دنیا را تجربه می کنند و با ترک هوای نفس و لذت های کاذب، لذات حقیقی را احساس می کنند. اگر لذت ترک لذت بدانی دگر لذت نفس لذت ندانی مهم ترین فعالیت های ما در این عرصه، حفظ تــــــندرستی و پیشگیری قبل از درمان است یا به دست آوردن سلامت به شیوه ای ساده و طبیعی.قطــــــعاً انسان نمی تواند تا زمانی که در اطراف او بیماری هست راحت باشد. ما نمی توانیم در سلامت باشیم در حالیکه هزاران زن و مرد و کودک در حال رنج و بیماریند.

آرامش:

مفهوم آرامش آرمیدن، آسایش، آشتی، آسودن، ایمنی، امنیت، فراغت، راحت، صلح، سکون یافتن، رفع آشوب، قرار یافتن، صبر کردن و سکون یافتن است. برای آرامش جسم و جان، تن و روان، بیرون و درون به مراقبت لحظه ای و آگاهانه از آلودگی های زمانه نیاز داریم. اما بهتر است درک کنیم این آگاهی و عمل کرد درست را کسی نمی تواند به ما تزریق کند جز خودمان. در حفظ آرامش جسم و جان باید همواره تلاش درست داشته باشیم. نیک بیندیشیم، نیک صحبت کنیم و نیک عمل کنیم. اما روان صنعتی زمانه به هزار ترفند و فریب کاری ما را به طرف مصنوعات صنعتی می خواند که در نهایت باعث نابودی سلامت و طبیعت ما می باشد، اما ما هوشیارتر از آنیم که اسیر این زرق و برق کاذب شویم. مگر نه آنکه مردمان خردمند و نیاکان جهان تنها آنچه در سازکار زندگی داشتند از زمین گرفته بودند، آنچه می خوردند و می پوشیدند و تمام اسباب معیشت زندگیشان؛ حاصلش سلامت تن و روان و عمر طولانی و با عزت و روزگار خوش آنان بود. ما نیز این فرهنگ عالی طبیعی را پیشه خود می کنیم و از ساده ترین روش بهره می بریم و چیزی را انتخاب می کنیم که به تن و روان سلامت و شادی بخشد و از زمین برآمده باشد تا بر آسمان جانمان نشیند و در نهایت، تن سالم و روان شاد را برایمان به ارمغان آورد. آرامش و سلامت دل یعنی سلامت همه اعضا بدن و بیماری دل بیماری تمام بدن است. بهترین اصل در حفظ سلامت برقراری آرامش است. برای به دست آوردن آرامش بهترین کار شاد کردن روان است. موثرترین معالجات خوشحال کردن دل است البته این کار در گرو خوشحال کردن دیگران است. شادی و امیدواری گلبولهای سفید خون را تقویت می کند. بنابراین تاثیر عواطف و احساسات در مورد بیماری ها کاملا بدیهی است.ما با انجام اعمالی که رفاه دیگران را باعث می شود و همچنین اعمالی که تن و روان را پاکیزه می کند، آرامش را در وجودمان شکوفا می کنیم. اگر سعی کنیم تمام چیزهای خوب را برای خودمان حفظ کنیم و هرآنچه نامطلوب است به دیگران حواله کنیم و توقع داشته باشیم مردم و دنیای اطرافمان مطابق میلمان رفتار کنند هرگز به آرامش حقیقی نخواهیم رسید. بنابراین خواستار آنیم که تمام چیزهای خوبمان را با دیگران شریک شویم و با خدمت بلاعوض بدون هرگونه توقعی شادی واقعی را تجربه کنیم. با خلاصی یافتن از درد، رنج و توقع آرامش حقیقی را تجربه می کنیم. بزرگترین سعادت و خیر و برکت تجربه آرامش و رهایی است. وقتی شخصی راه رهایی از تمام آلودگی ها را دنبال کند طبیعتا احساس شادی می کند و این شادی چیزی نیست مگر آرامش، تعادل و حسن نیت. این شادی در هر شرایطی درخشش خود را حفظ می کند. از طریق حفظ 3 اصل آرامش، ورزش و خورش می توانیم سلامت جسم و روان خویش را حفظ کنیم. اصل اول یعنی آرامش پایه و اساس سلامت می باشد. برای به دست آوردن اصل اول بهتر است از تنفر، توقع و تکبر دوری کنیم.


ورزش:

معنی ورزش عمل کردن، عمل، تلاش، کارکردن، کار، شغل، حرفه، پیشه، کاشت، زراعت و اجرای مرتب تمرین های بدنی به منظور تکمیل قوای جسمی و روحی است. اصل دوم در سلامت ورزش است. بهترین برنامه غذایی برای تندرستی بدون ورزش مناسب و حرکات بدنی سالم به ثمر نخواهد رسید. باید برای داشتن بدنی سالم، ورزیده، خوش اندام و روانی شاد به ورزش کردن عادت کنیم. اما ورزش می بایست مناسب با سن و سال، جنس و شرایط جسمی افراد باشد و نباید انرژی ما را بیهوده از بین ببرد. بهتر است بدن را به ورزش های سبک و آگاهانه عادت دهیم. می توانیم در هوای آزاد مثل پارک یا در بالکن خانه زمانی که هوا خوب است یا در اتاقی که پنجره هایش باز باشد ورزش کنیم.روزانه حداقل بیست دقیقه بدن خویش را نرمش دهید و حدود یک ساعت با پیاده روی سعی نمایید تنفسی سریع داشته باشید. پیاده روی، دویدن، دوچرخه سواری، شنا و سایر فعالیت های بدنی سالم باعث تنومندی و شادابی ما می شود. بعضی افراد ورزش کردن در هوای باز و تعدادی دیگر ورزش کردن در منزل را دوست دارند، فرقی نمی کند فقط به یاد داشته باشید ورزش در هوای باز سلامتی شما را بیشتر تضمین می کند. ما باید هر روز بدن و روان خود را با ورزش سالم نگه داریم.

خورش:

معنی خورش: خوردنی، طعام، غذا، خوردن و تغذیه است. روزی که بشر پا به عرصه وجود گذاشت طبیعت به عنوان چشم روشنی مواد خوراکی را به او هدیه کرد. نخستین چیزی که انسان به وجود آن پی برد و به دنبال آن به تکاپو افتاد مواد غذایی بود. همه مدارک و شواهد موجود در طبیعت به میوه خوار بودن ساختمان بدن انسان از بدو پیدایش او گواهی می دهد. متاسفانه دوران نسبتا کوتاهی است که او از طبیعت و آفرینش خود سرپیچی کرده و از خوردن خوراکی هایی که بدنش به آن سازگار است عدول کرده، البته این دوران پس از عصر یخبندان بوجود آمد.
انسان به جای رهروی از جاده های طبیعی از تنگناهای بن بست و پیچیده عبور نموده و این دلیل بیمار شدن اوست. غذاهای گیاهی از کلمه vegetusگرفته شده و به معنی سالم، صحیح، قانع، تازه و شاداب است. البته فقط سبزیجات غذای انسانی نیست بلکه میوه جات، صیفی جات، سبزیجات، غلات، حبوبات، مغزها، عسل و لبنیات سبد غذایی کامل انسان را تشکیل می دهند.
کلیه امراض، مستقیم و غیرمستقیم با سوءتغذیه مرتبط است. درمان همه بیماری ها در مواد غذایی سالم خلاصه شده است. به قول حکیم رازی تا آنجا که می توانید خود را باغذا درمان کنید نه با داروها. حکیم ابوعلی سینا می فرماید "غذای شما دوای شما و دوای شما غذای شماست".
ما نیز غذاهای لذیذ، خوش بو و خوش طعم را جانشین داروهای گران قیمت، نامطبوع، تلخ و پرعارضه می نماییم و به شما می آموزیم چه موقع بخورید، چه مقدار بخورید، چه چیزی و چطور بخورید تا هیچگاه بیمار نشوید. غذای طبیعی و سالم علاوه بر این که نیاز سلول انسان را تامین و سخترین بیماری او را درمان می کند، به او عمر طولانی می بخشد و او را خوش سیما، خوش خلق و خوش اندام می کند. رنگ چهره و پوست را روشن و گلگون کرده، روان را شاد و فکر و استعداد را تقویت می نماید. خلاصه اینکه نوح اگر عمر طولانی داشت موجبش غذای سالم بود، سعدی اگر شاعری شیرین سخن بود مسببش غذا بود. ضحاک اگر ظلم می کرد تقصیرش غذا بود. انوشیروان اگر عادل بود تاثیرش غذا بود. اگر فردی خوی تند پیدا می کند و مردی حاتم طائی می شود، اگر زنی پروین اعتصامی و انسان دیگری کند ذهن و ضعیف می شود، اگر فردی مانند بوعلی سینا سرآمد نوابغ می گردد همه این تغییرات در اثر مصرف خوراک سالم یا ناسالم است. بچه اگر در رحم مادر پسری کاکل زری یا دختری گیسو گلابتون می شود، به دلیل غذایی است که مادر در دوران آبستنی مصرف کرده است. اگر نوزادی لکنت زبان پیدا کرده یا زردی می گیرد، اگر کودکی رنگش تیره یا سفید و یا سرخ است، اگر رنگ چشمی مشکی، میشی و یا عسلی است، اگر موی بچه ای سیاه یا طلایی است همه مربوط به غذایی است که مادر در دروان آبستنی مصرف کرده است. همچنین مربوط به غذایی است که مادر در دوران شیردهی استفاده می کند. حتی غذایی که کودک بعد از چند ماه می خورد می توانند این حالات را تغییر دهد. اگر ازپدر و مادر کوتاه قد، فرزندی بلند قد متولد می شود تعجب برانگیز نیست زیرا مواد غذایی از اینگونه معجزه ها زیاد دارد.
خوشبختانه روز به روز اهمیت غذا بیشتر می شود. روزگار زیادی مردم غذا را فقط به هدف پر کردن شکم استفاده می کردند ولی اکنون می خواهیم دیدمان را تغییر داده و فقط برای هوس رانی و سیر شدن غذا نخوریم. غذا را باید برای ادامه حیات، تامین سلامت و داشتن یک زندگی همراه با نشاط مصرف کنیم.ما به شما داروهایی می دهیم که درمان قطعی کلیه بیماری هاست. خوشبختانه این داروها طعم تلخ و بوی زننده ندارد، همچنین بهای آنها از داروهای شیمیایی کمتر است. این داروها ساخت خارج نیست و مرکز فروش آن داروخانه نیست. بلکه مغازه سبزی فروشی، میوه فروشی، آجیل فروشی و حبوبات فروشی است.با تغذیه سالم نه تنها می توان امراض را درمان کرد بلکه می توان از ابتلا به کلیه بیماری ها جلوگیری کرد.
علم تغذیه، غذاشناسی و حکمت خوراکی ها عرصه محدودی نیست. باید انسان را با تمام ابعاد وجودی و نیازهایش شناخت، البته از خوراک روان نیز نباید غفلت ورزید. انسان باید خود را بشناسد و از اعمال حیاتی بدن خود آگاه باشد درست مانند یک راننده. راننده خوب کسی است که ساختار ماشین و مکانیسم روابط در سیستم های ماشین را به خوبی بداند و به کیفیت کار آن نیز آگاه باشد. اینکه چه نوع سوختی مناسب وسیله نقلیه اش است، چه روغن و موادی برای استمرار و استحکام آن لازم است، میزان آب مورد نیاز در رادیاتور چقدر است.یک انسان با خرد نیز باید کامل از جسم و روان خود آگاه باشد و به اندازه و به موقع مواد غذایی مفید به بدن برساند. بزرگترین مساله که در سلامت با آن مواجه هستیم خوراک اصلی و حقیقی آدمی است، زیرا بشر امروز همه چیز می خورد بدون آنکه متوجه باشد ساختمان بدن او با چه نوع غذایی تناسب دارد. متاسفانه انسان امروز گوشتخوار است.
ابتدا باید تفاوت میان خوردنی و غذا را فهمید، سپس به سود و زیان آن پرداخت.زمانی که خوردنی ها هضم و جذب شوند و مواد مغذی آن به سلول برسد غذا نامیده می شود. به هر حال سلامتی و شادابی در غذاهای طبیعی و سالم و بیماری در اثر کمبود و فساد مواد غذایی و عناصر طبیعی است. بنابراین غذاها دارو هستند و دارویی جز غذا وجود ندارد. کسالت ها، بیماری ها و ناخوشی ها چیزی جز کمبود و کاستی های مواد غذایی نمی باشد. تنها تغذیه سنتی، سالم و حیاتی است که می تواند این کمبودها را پر نماید و آینده شاداب، امید بخش و سرشار از سلامتی را به ما هدیه نماید.
اینجانب رسول حیدری کاسبی موفق در رشته قنادی و بستنی سازی بودم و فروشگاه بزرگ و معروفی را اداره می کردم و البته با در آمدی عالی. ولی به خاطر بیماری های فراوان از جمله 25 کیلو اضافه وزن، پیستول، بواسیر، عفونت شدید گوش، چربی بالا، مشکلات گوارشی، بیماری اعصاب، بدخلقی، افسردگی و از همه دردآورتر به علت مشکلات روحی و روانی زندگی مشترکم به طلاق و جدایی رسیده بود. در اوج مشکلات برای رسیدن به وزن ایده آل تصمیم به پرهیز شکر، آرد سفید و گوشت گرفتم. وقتی متوجه مضرات شکر و آردسفید شدم آن مغازه پر درآمد را تعطیل کرده و تصمیم به ادامه تحصیل در حوزه سلامت و علم تغذیه گرفتم اما نه علم تغذیه غربی بلکه علوم تغذیه تجربی، طبیعی، سنتی و اسلامی کشور عزیزم ایران. و چون این علوم را در دانشگاه ها نیافتم تصمیم گرفتم تحصیلاتم را در محضر استادان اهل علم، عمل و معرفت در حوزه علوم طبیعی، طب سنتی و تغذیه سنتی نیاکانم به صورت سینه به سینه و بعضا در کلاسهای درس عمومی پیگیری کنم.
ماحصل تحصیل بنده در این حوزه، سلامت روان و جسم خودم، خانواده ام و تعداد بسیاری از دوستان و تعداد بیشمار از عزیزانی که از تجربه بنده استفاده کرده اند بوده است.
بنده پزشک نیستم و درضمن تحصیلات آکادمیک ندارم. اما به خاطر علاقه و باور زیاد به علم و تحصیل به روشی که حکمای قدیم به صورت مکتبی تحصیل میکردند، تحصیل کردم و امیدوارم تا آخرین لحظه حیاتم دانشجوی راه سلامت، سعادت و حقیقت باشم و برای رسیدن به هدفم خادم سلامت مردم باشم.لازم به ذکر است بنده نه علاقمند به کار درمان می باشم نه در درمان بیماری ها دخالت می کنم و فقط مشتاق آموزش و پیشگیری بیماری ها هستم. پس از کسب تجربه های عالی و آموزش های لازم در حوزه علوم طبیعی تصمیم به ترویج، ارتقا و سطح سلامت مردم در سطح کشور کردم. اساتیدی که در این امر مهم به بنده یاری رسانده اند:
دکتر بسکی، مرحوم دکتر شهیدی، دکتر حسن فشارکی زاده، پرفسور مظفرپور، دکتر موسی صالحی، دکتر امیری، دکتر فهیمی، دکتر مواظب، دکتر خیراندیش، دکتر دریایی، دکتر سعیدی، حکیم موسوی و حکیم حسین سلیمانی بوده اند که امیدورام با حفظ سلامتم و عملکرد درست و خدمت بلاعوض بتوانم جبران لطف این عزیزان را بکنم. حدود 12 سال است که ماحصل تحصیلم را به صورت رایگان تقدیم مردم ایران زمین کرده ام و به تدریس علوم طبیعی، تغذیه و اصلاح سبک زندگی در مساجد،حسینیه ها، موسسات، فرهنگسراها، سازمانهای دولتی، مدارس، آموزش و پرورش و سازمان های دولتی پرداخته ام.
بعداز یک پیش دهه تدریس متوجه شدم کلاسی ارزشمند است که حضور و غیاب در آن نباشد. زیرا دانشجویان باید عاشقانه بدون حضور و غیاب در کلاس حضور داشته باشند.کلاس باید شاد ومملو از عشق باشد. بارها عاشقانه موضوعی را تکرار کرده و هرگز احساس خستگی نمی کنم.زیرا می دانم اگر کلاس جذاب و دلنشین باشد نتایج ارزشمندی خواهد داشت. هرگزبابت آموزشهایم وجه ای دریافت نکردم زیرا باور دارم آموزش یک عمل فوق العاده عاشقانه است و ارزش مادی ندارد.
در شبکه 2 سیما در برنامه سرآشپز بزرگ 4 برنامه کارشناس تغذیه بودم و در رادیو صدای آشنا و شبکه روستایی رادیو اصفهان نیز توفیق خدمت داشتم. بنده در این سالها کوشیدم تا سبد، سفره و لقمه غذایی مردم را سالم کنم و به آنها آموزش دهم که چگونه غذا را گوارا کنند و چگونه آن را آماده کنند که غذا سالم به روده برسد و نیازهای سلولی بدن را برآورده کند.

در این راستا توفیق تالیف 8 جلد کتاب را داشتم:
1- کتاب چهل روز با غذاهای گیاهی.
2- کتاب 365 روز با غذاهای گیاهی ایرانی.
3- کتاب فرهنگ و آداب روزه داری.
4- کتاب فست فودها و نوشابه های ناگوار.
5 – کتاب چگونه تندرست و بانشاط باشیم.
6- کتاب غذای سالم زندگی سالم.
7- تغذیه سالم وروزه داری .
8- 365 غذای سالم گیاهی(این کتاب چاپ دوازدهم را سپری کرده و در حال ترجمه انگلیسی نیز می باشد)
لازم به ذکر است که کتاب 365 روز با استقبال عالی مردم مواجه شد در حدی که چاپ اول که تیرماه 90 بود تا تیرماه 92 هشت بار تجدید چاپ گردید.

ماحصل تحصیل و تدریس های بنده در حوزه سلامت، کتاب ها، cd ها، dvd ها، جزوه ها و کلیپ هایی است که در اختیار مردم قرار گرفته و خوشبختانه مورد استقبال عالی مردم قرار گرفته است.

پاره ای از سایر فعالیتهای بنده در حوزه سلامت:

در مجموع بیش از 80 گردهمایی تحت عناوین : دانش تغذیه، تغذیه سالم تغذیه مدارس، اصلاح سبک زندگی، مزاج شناسی، غذا برای بهتر زیستن، تغذیه و کودکان، تغذیه سالم زندگی سالم و تغذیه از دیدگاه قرآن توسط اینجانب برگزار گردیده است و در سراسر کشور از جمله شهرستان های اصفهان، تهران، شیراز، مشهد، یزد، آمل، ساری، قائم شهر، مهرشهر کرج، جهرم، آباده، شهرکرد، کاشان، آران و بیدگل، برزک، بادرود، جرقویه، خمینی شهر، جزیره کیش و پیربکران، همدان، کرمان، بروجرد، کرمانشاه و به کمک بزرگانی از جمله دکتر موسی صالحی فعالیت داشته ام.

در ادامه نیز به پاره ای از فعالیت هایم اشاره می کنم :
1- همایش غذای سالم، زندگی سالم در اصفهان با حضور دکتر بسکی در سال های 86، 87، 88 در قالب 3 همایش
2- همایش تجلیل از دکتر بسکی در سال 87 با همکاری خانه محیط زیست تهران
3- همایش غذا برای بهتر زیستن در سال 88 در شیراز با حضور دکتر بسکی
4- همایش غذا برای بهتر زیستن با همکاری انجمن تغذیه شیراز در سال 87 در قالب 6 همایش
5- همایش سلامت، تغذیه و قرآن با حضور پرفسور مظفرپور در سال 88
6- همایش غذا برای بهتر زیستن در فرهنگسرای سلامت تهران در سال 88 در 5 شب
7- همایش غذا برای بهتر زیستن با همکاری مدیریت فرهنگی هنری مترو تهران در قالب 4 همایش
8- همایش غذا برای بهتر زیستن با همکاری شهرداری آمل در سال 88
9- همایش غذا برای بهتر زیستن با همکاری دکتر موسی صالحی در شیراز در سال 89 در قالب 5 برنام
10- همایش غذا برای بهتر زیستن در شهرستان ساری در سال 89
11- همایش غذا برای بهتر زیستن در شهرستان قائم شهر در سال 89
12- همایش غذا برای بهتر زیستن در فرهنگسرای مهرشهر در سال 90
13- همایش طب سنتی و تغذیه سالم در خمینی شهر اصفهان در سال 90 و 91 در قالب 3 همایش
14- همایش طب سنتی و تغذیه سالم در آباده در سال 91 و 92 در قالب 2 همایش
15- برگزاری جلسات سلامت در شهرهای مشهد، جهرم و یزد در سالهای 87 و 89
16- برگزاری 3 همایش تغذیه سالم با همکاری سازمان فرهنگی تفریحی اصفهان با حضور دکتر موسی صالحی
17- برگزاری 2 همایش تغذیه سالم زندگی سالم با همکاری سازمان میادین اصفهان با حضور دکتر موسی صالحی
18- برگزاری 2 همایش تغذیه و طب سنتی با همکاری سازمان میادین اصفهان با حضور دکتر فهیمی
19- برگزاری 1 همایش تغذیه و طب سنتی با همکاری سازمان فرهنگی تفریحی اصفهان با حضور دکتر فهیمی
20- برگزاری 2 همایش تغذیه از دیدگاه طب سنتی با همکاری سازمان فرهنگی تفریحی اصفهان با حضور دکتر دریایی
21- برگزاری 2 همایش در شهرکرد با همکاری کمیته ورزشی شهرکرد
22- برگزاری 2 همایش اصول تندرستی با طبیعت با حضور دکتر فرخنده از اتریش
23- برگزاری همایش تغذیه و سلامت با همکاری سازمان میادین اصفهان با حضور دکتر خیراندیش
24- برگزاری 2 همایش غذا برای بهتر زیستن با همکاری سازمان اتوبوسرانی کاشان با حضور دکتر صالحی و دکتر دریایی
25- برگزاری همایش آداب و فرهنگ روزه داری در سالن کوثر اصفهان
26- برگزاری همایش آداب و فرهنگ روزه داری در حسینیه اعظم کاشان
27- برگزاری همایش آداب و فرهنگ روزه داری در حسینیه آران و بیدگل کاشان
28- برگزاری همایش غذا برای بهتر زیستن با همکاری سازمان فرهنگی تفریحی اصفهان در تالار هنر با حضور دکتر صالحی
29- برگزاری چندین دوره آموزشی تغذیه سالم و آشنایی با مزاج شناسی و اصلاح سبک زندگی مخصوص خانمها در بازار گل و گیاه اصفهان
30- برگزاری چندین دوره آموزشی تغذیه سالم و آشنایی با مزاج شناسی و اصلاح سبک زندگی مخصوص خانم¬ها با همکاری سازمان اتوبوسرانی کاشان
31- برگزاری چندین دوره آموزشی تغذیه سالم و آشنایی با مزاج شناسی و اصلاح سبک زندگی مخصوص خانمها با همکاری کانون تغذیه شیراز
32- برگزاری 3 همایش در خصوص غذاهای سنتی جهان با در دانشگاه هنر اصفهان و سازمان میادین اصفهان و کاشان با حضور پرفسور هریت مسئول موسسه غذاهای سنتی جهان از کانادا و دکترصالحی
33- برگزاری 3 همایش برای مدیران و مسئولین بهداشت آموزش و پرورش ناحیه 6 اصفهان
34- برگزاری بیش از 10 همایش در حسینیه-های کاشان
35- برگزاری 2 همایش تغذیه و کودکان در مهدکودک طبیعت کاشان
36- برگزاری 10 همایش اصلاح سبد، سفره و لقمه غذایی در مدارس استان اصفهان و حومه اصفهان برای انجمن اولیا و مربیان
37- برگزاری 12 جلسه تغذیه سالم در مدارس شهرستان اصفهان مخصوص شورای دبیران و رابطین بهداشت مدارس
38- برگزاری چندین دوره آموزشی تغذیه گیاهی سالم در کانون تغذیه محیط زیست تهران با همکاری دکتر موسی صالحی و دکتر سعیدی
39- برگزاری همایش تغذیه سالم زندگی سالم در آران و بیدگل با حضور دکتر مواظب
40- برگزاری همایش تغذیه از دیدگاه طب سنتی در مسجد اعظم برزک با حضور دکتر مواظب
41- برگزاری همایش غذا برای بهتر زیستن با همکاری شهرداری برزک
42- برگزاری همایش غذا برای بهتر زیستن با همکاری شهرستان بادرود
43- برگزاری همایش غذا برای بهتر زیستن در قمصر
44- برگزاری 2 همایش تغذیه سالم در شهرستان جرقویه اصفهان
45- برگزاری نمایشگاه و فروشگاه محصولات غذایی و کشاورزی سالم در سال 88 در فرهنگسرای سلامت
46- برگزاری جشنواره پخت غذای سالم در سال 89 با همکاری فرهنگسرای سلامت تهران
47- برگزاری جشنواره پخت غذای سالم در سال 89 با همکاری فرهنگسرای امید
48- برگزاری جشنواره غذای سالم با همکاری کانون تغذیه سالم شیراز
49- برگزاری جشنواره غذای سالم با همکاری سازمان تفریحی اصفهان. ( لازم به ذکر است این جشنواره با تولد کتاب 365 روز با غذای گیاهی ایرانی بود که تمامی غذاهای این کتاب توسط بانوان اصفهانی پخته و در باغ غدیر اصفهان به نمایش گذاشته شد که بیش از 10 هزار بازدید کننده داشت. این جشنواره با حضور دکتر صالحی، دکتر فهیمی، دکتر مظفرپور، دکتر امیری و دکتر دریایی برگزار گردید و dvd های این همایش در اختیار مردم قرار گرفت.
50- برگزاری جشنواره پخت غذای سالم همراه با برگزاری کارگاه آموزشی توسط دکتر صالحی در دانشگاه اصفهان
51- برگزاری جشنواره پخت غذای سالم همراه برگزاری کارگاه آموزش توسط دکتر صالحی در دانشگاه علوم پزشکی شیراز
52- برگزاری جشنواره پخت غذای سالم همراه برگزاری کارگاه آموزش توسط دکتر صالحی در نهاد رهبری دانشگاه
53- برگزاری جشنواره پخت غذای سالم همراه برگزاری کارگاه آموزش توسط دکتر صالحی در سپاه خاتم الانبیا
54- برگزاری 2 همایش در جزیره کیش با همکاری آقای اصلانی در سینما لبخند جزیره با حضور دکتر صالحی
55- برگزاری چندین دوره آموزش تغذیه سالم، اصلاح سبک زندگی و مزاج شناسی در جزیره کیش با همکاری دانشگاه پیام نور ودکتر حق جو
56- برگزاری جشنواره غذایی رمضان ( 30 سحر و 30 افطار) با همکاری بازار گل و گیاه اصفهان
57- برگزاری جشنواره شیرینی های طبیعی با همکاری بازار گل و گیاه اصفهان
58- برگزای جشنواره دمنوشها با همکاری بازار گل و گیاه اصفهان
59- برگزای جشنواره شربتها و سرکه انگبین ها با همکاری بازار گل و گیاه اصفهان
60- برگزاری 120 جلسه دو ساعت و نیمه با موضوع اصلاح سبک زندگی برای حدود 1200 نفر از بانوان اصفهانی و 4 همایش برای همسرانشان با همکاری سازمان میادین اصفهان در سالن آموزشی بازار گل و گیاه اصفهان
61- برگزاری سمیناری در خصوص قدرشناسی و سلامت در سالن سینما لبخند کیش
62- برگزاری سمیناری در خصوص بزرگداشت مقام زن در سینما لبخند جزیره کیش
63- برگزاری همایشی در خصوص تغذیه سالم در مورخ سینما در تجریش تهران
64- برگزاری همایش تغذیه سالم با همکاری کارخانه سبزی رامشه در جرقویه اصفهان
65- برگزاری سمیناری در خصوص تغذیه ماه مبارک رمضان در سالم کوثر اصفهان
66- بزگزاری همایش تغذیه سالم در فرخ شهر شهرکرد
67- برگزاری جشنواره پخت غذاهای رمضان در خانه طباطبایی ها در کاشان
68- برگزاری جشنواره سی سحر سی افطار در جزیره کیش
69- برگزاری کلاس تغذیه سالم در در جزیره کیش، پاییز 93
70- برگزاری کلاس تغذیه سالم در بازار گل و گیاه اصفهان، پاییز 93
71- برگزاری همایش غذای سالم زندگی سالم در بازار گیاهان داروی اصفهان، پاییز 93
72- برگزاری همایش غذای سالم زندگی سالم برای مربیان یوگا شهر اصفهان، پاییز 93
73- برگزاری همایش غذای سالم زندگی سالم در شهر کاشان، پاییز 93
74- برگزاری همایش غذای سالم زندگی سالم در شهر شیراز، پاییز 93
75- برگزاری همایش غذای سالم زندگی سالم در خمینی شهر اصفهان، پاییز 93
76- برگزاری همایش غذای سالم زندگی سالم در شهرضا، پاییز 93
77- برگزاری کلاس تغذیه در باشگاه ورزشی مهرگان، زمستان 93
78- برگزاری کلاس تغذیه برای مشاوران آموزشی ناحیه 1 آموزش و پرورش اصفهان
79- برگزاری کلاس تغذیه برای کادر مدرسه پرتو دانش، ناحیه 1 آموزش و پرورش اصفهان
80- برگزاری 6 جلسه آموزشی در فرهنگسرای عرفان واقع در ناحیه 6 اصفهان
81- برگزاری جشنواره غذایی از مزرعه تا بشقاب با رونمایی 365 غذای سالم در 4 شب در باغ غدیر اصفهان با همکاری کمیته سلامت شهرداری اصفهان
82- همایش قدردانی و سلامت با حضور با نوان شرکت کننده در جشنواره غذایی 365 روز با غذای سالم
83- برگزاری همایش با حضور رستگارپناه متخصص طب سنتی از کانادا
84- برگزاری کلاس اصلاح سبک زندگی با حضور 500 نفر از خانم هادر اصفهان فرهنگ سرای عرفان
85- برگزاری کلاس اصلاح سبک زندگی در جزیره کیش
86- تاسیس خانواده سلامت


کتابهایی در حوزه سلامت و برگزاری سخنرانی، همایشها، کلاسها و آموزشها، موفق به تولید فیلم هایی در این راستا و تاسیس فروشگاههای محصولات غذایی سالم و گیاهی تحت عنوان فروشگاه های طبیعت شدم که گزارش آن به شرح زیر است:
1- تولید فیلم مستند از زندگی دکتر غلامعلی بسکی، مرحوم دکتر شهیدی، مرحوم دکتر حسن فشارکی زاده، پرفسور مظفر پور با کمک آقای حسن محمدی
2- تولید فیلم آموزش پخت 40 نوع غذای گیاهی در سال 87 به کمک خانه محیط زیست تهران
3- تولید فیلم آموزش غذاهای گیاهی ایرانی برای شبکه ماهواره نجات کره زمین
4- تولید ده عدد dvd آموزشی از همایش ها با حضور دکتر صالحی، دکتر خیراندیش، دکتر فهمیمی و دکتر دریایی
5- تولید کلیپ های 15 دقیقه ای از جشنواره ی غذایی دانشگاه اصفهان و شیراز

گزارشی از تاسیس فروشگاه های طبیعت:

1- تاسیس فروشگاه مرکزی طبیعت در اصفهان در سال 86
2- تاسیس فروشگاه شعبه کاشان
3- تاسیس فروشگاه شعبه شهرکرد
4- تاسیس فروشگاه شعبه شیراز
5- تاسیس فروشگاه شعبه سپاهان شهر اصفهان
6- تاسیس فروشگاه شعبه جزیره کیش
در پایان سپاسگزار خالق مهربان طبیعت ام و همچنین اساتید بزرگوارم که با نهایت لطف، مهر و صبوری مرا پذیرفتند و آموزش های لازم برای خوب زیستن و داشتن یک زندگی سالم را به بنده هدیه کردند. باشد که بنده نیز دانشجوی خوبی با عملکرد درست برای استادانم باشم و تمام علومی را که با عشق به من یاد ادند به دیگران تقدیم کنم و از تمام عزیزانی که در طول این سالها به بنده یاری رساندند به ویژه مردم و مسئولین در سراسر کشور بینهایت قدردان و سپاسگزارم و دوستان عزیزی که همیشه مرا تحمل کردند بویژه پرسنل فروشگاه محصولات گیاهی طبیعت که با تلاش فراوان و صرف وقت و انرژی فراوان بنده را برای رسیدن به هدف اصلی ام که حاکمیت خرد و سلامت بر کل جامعه است یاری رساند ه اند.
و سپاسگزارم از خانواده عزیز و نازنینم بویژه مادر، پدر و همسری که برایم همسر، پدر، مادر، خواهر، برادر، دخترو همراه بوده است و اگر بخواهم در یک جمله لطف ایشان را بیان کنم باید اقرار کنم که تمام فعالیت هایی که در این چند صفحه توضیحداده ام را مدیون حمایتهای عالی و فروتنانه این بانوی بزرگوار هستم و فرزند عزیزم که نیرویی بسیار عالی و پاک و همراه در حوزه فعالیت های من بوده است . خیر خوبی و ارزشهای معنوی که بنده در این راه بدست آوردم:


تقدیم به استاد عزیز و بزرگوارم که رسم زندگی را به من آموخت.
و تقدیم به پدر و مادر عزیزم و همسر بخشنده، مهربان و بزرگوارم.
و به علی و نگار عزیز پسر و دخترم و به همه کسانی که در این مسیر معنوی به بنده یاری رساندند.
و تقدیم به خانواده سلامت که در این راه، همیشه همیار و حامی من بودند.
و به همه رهپویان راه سلامت و سعادت.
باشد که همواره شاد و سلامت باشند.

رسول حیدری ـ خادم سلامت ایران زمین


PDF صفحه